Witaj w sklepie

Madryt - wystawa prac Prof. Henryka Dąbrowskiego

„Vistas de Roma. Henryk Dabrowski”

W dniach 10.07-09.09.2018 r. w niezwykle prestiżowym muzeum Madrytu MUSEO LAZARO GALDIANO odbyła się wystawa prac Prof. Henryka Dąbrowskiego „Vistas de Roma. Henryk Dabrowski”.

 

                


Wystawa była zorganizowana przez Museo Lazaro Galdiano oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie przy współpracy z Ambasadą RP przy Królestwie Hiszpanii , ale pomysłodawcą , inicjatorem i współtwórcą tego wydarzenia była Izabella Godlewska de Aranda z rodziną (córka Izabella , syn Jose Ramon).


Była to pierwsza w historii ekspozycja polskiego artysty w tym wyjątkowym muzeum, ekspozycje w tym miejscu są udostępniane tylko dla wyjątkowych artystów .

 

                


Dzieła Henryka Dąbrowskiego dotyczące Rzymu były prezentowane w dialogu z pracami z kolekcji Lazaro Galdiano – autorstwa tak znakomitych twórców jak Giovanni Baptista Piranesi (ikona włoskiego kunsztu rysunkowego) czy Valentin Carderara.

 

                

  

                        


W tej wyjątkowej wystawie prezentowane były rysunki Henryka Dąbrowskiego z prywatnego archiwum kuratora spuścizny , ale przede wszystkim prace autora , które znajdują się w posiadaniu kolekcjonerów w Hiszpanii – głównie w Madrycie.


W latach 1963-1967 Henryk Dąbrowski przebywał w Rzymie. Także w tym samym czasie była w Wiecznym Mieście Izabella Godlewska de Aranda (spowinowacona z Emerykiem Hutten Czapskim Jr. oraz z Józefem Czapskim). Właśnie w Rzymie u Emeryka Hutten Czapskiego Jr. spotkali się Izabella Godlewska i Henryk Dąbrowski.

I wtedy z inicjatywy Pani Godlewskiej powstał cykl rysunków Henryka Dąbrowskiego motywów związanych z Rzymem. Nabywcami tych prac byli dyplomaci hiszpańscy i ich rodziny – i dlatego te wyjątkowe rysunki są w posiadaniu kolekcjonerów w Madrycie.

To ówczesne środowisko artystyczne Wiecznego Miasta określiło Henryka Dąbrowskiego mianem „Polski Piranesi” .

 

                

 

                

 

Reasumując , jak widać nie przypadkowo ta wystawa była znaczącym wydarzeniem dla środowiska kulturalnego Madrytu , szeroko pisała o tym prasa hiszpańska.

 

Kunszt rysunkowy Henryka Dąbrowskiego był podziwiany i w pełni doceniony.
Była przytaczana maksyma „Mistrz godny Miejsca , Miejsce godne Mistrza”.